Küresel Piyasa

2023 Japonya Asgari Ücret Ne Kadar?

japonya-gorseli

 

Wikipedia‘nın GSTİH verilerine göre, Japonya dünyanın en iyi ilk 4 ekonomisi arasında yer almaktadır. İkinci Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılmasına rağmen, Japonlar kısa sürede yapmış oldukları teknolojik hamlelerle dünyanın sayılı ekonomisi arasına girmeyi başardı.

Japonya’da asgari ücret oranları saatlik bazda 1000 Yen civarında olmakla birlikte, bu rakam yaklaşık olarak 7,74 dolara denk gelmektedir. Asgari ücret günlük periyotta ise, 8000 Yen seviyesindedir. Açıklanan verilere göre, bir Japonya vatandaşı aylık olarak 180 bin Yen ücret almaktadır. Bu veriler baz alındığında Japon vatandaşların aylık olarak da 1500 dolar civarında kazandığı bilgisine ulaşılabilmektedir.

Adalar ülkesi Japonya dünya ekonomisine yön veren bölgeler arasında yer alıyor. Refah seviyesi ve alım gücüyle sık sık araştırılan Japonya, asgari ücret oranıyla da fazlasıyla merak ediliyor.

Peki, Japonya’da asgari ücret ne kadar?

Japonya’da aylık 178.560 Yen asgari ücret tarifesi uygulanmaktadır. (2022 güncel verisidir.)

2023’te Japonya’da Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Her sene enflasyona oranla asgari ücret ödemeleri dünya genelinde açıklanıyor. Japonya’da da Aralık ayının son haftası yeni asgari ücret tarifesinin açıklanması bekleniyor. Açıklandığında haberimizde okuyabilirsiniz.

Tüm dünyaya nazaran Japonya’da asgari ücret oranları şehirlere göre farklılık göstermektedir. Açıklanan oranlara göre, saatlik ücret bazında Tokyo şehri en yüksek ücrete sahipken, Kochi ve Okinawa şehirleri en alt sıralarda yer almaktadır. Merak edenler için 1 Japon Yeni 0,0073 dolar ve aynı zamanda 1 Japon Yeni 0,0072 Euro’ya eş değerdir.

2021 yılında Japonya’da Asgari Ücret Ne Kadardı?

Tüm dünyayı sarsan enflasyon oranları Japonya’yı da etkisi altına aldı. 2021 yılında Japonya’daki asgari ücret yaklaşık 950 Yen seviyesinde ilerlerken, ücrete sadece 100 Yen seviyesinde küçük bir artış yapıldı.

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


    Ziyaretçilerimize Özel
    470 TL Değerindeki
    Temel Analiz ve Teknik Analiz

    E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


    Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!