Küresel Piyasa

Halka Arz Takvimi 2023

halka-arz-takvimi-2023

SPK halka arz takvimi ile güncel olarak yatırımcıların hangi şirketlerin hisselerini halka arz edeceklerini takip etmeleri mümkündür. Halka arz süreci birçok etkene göre farklılık gösterebilir. Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) halka arz için taleplerini ileten şirketlerin yıl içinde farklı tarihlerde halka arzı gerçekleşmektedir.

2023 yılında halka arz takviminde yer alan şirketleri takip eden yatırımcılar şirket bilgilerini de yakından takip etmelidir. 2023 halka arz takvimi ise şöyle:

 • Cvk Maden İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.: 6 – 7 Nisan 2023
 • Koza Polyster San. ve Tic. A.Ş.: 5 – 6- 7 Nisan 2023
 • Eksun Gıda Tarım San. ve Tic. A.Ş.: 15 – 16 – 17 Mart 2023
 • Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.: 8 – 9 – 10 Mart 2023
 • Göknur Gıda Maddeleri Enerji İmalat İthalat İhracat: 1 – 2 – 3 Mart 2023
 • Bülbüloğlu Vinç San. ve Tic. A.Ş.: 26 – 27 – 30 Ocak 2023
 • Maçkolik İnternet Hizmetleri Tic. A.Ş.: 19 – 20 Ocak 2023
 • Astor Enerji A.Ş.: 11 – 12 – 13 Ocak 2023
 • Topdi Oksijen Özel Sağlık ve Eğitim Hizmetleri San. Tic. A.Ş.: 5 – 6 Ocak 2023
 • Söke Değirmencilik San. ve Tic. A.Ş.: 4-5-6 Ocak 2023

Yıl için SPK tarafından yeni halka arzlar duyurulabilir. Yatırımcıların halka arz tarihlerine göre piyasalarda işlem gerçekleştirmeleri gerekecektir.

Halka Arz Nereden Öğrenilir?

Yeni halka arzlar konusunda bilgi sahibi olmak isteyen yatırımcıların piyasaları yakından takip etmeleri gerekmektedir. Borsa İstanbul’da (BIST) halka arz edilecek şirketleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) her hafta Perşembe günü yayınladığı bültenlerden takip edilmesi mümkündür.

Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde piyasalara ilişkin birçok finans uygulaması da güncel olarak halka arz süreçleri ve borsa işlemleri konusunda yatırımcılara kolaylık sağlamaktadır. Bu tür uygulamaları tercih ederek güncel halka arz tarihlerini takip edebilir ve şirketler hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 halka arz takvimi yıl içinde yeni duyurulacak şirketler ile değişebilir. Halka arz sürecinde olan şirketleri finans haberlerini takip ederek öğrenebilir ve buna göre yatırım stratejisi belirleyebilirsiniz.

Halka Arz Ne Zaman Olur?

SPK halka arz edilecek şirketler hakkında açıklamalar yapmaktadır. Yayınlanan bültenlerde yer verilen bu halka arzlar için tarihler de yine duyurulmaktadır. Halka arz onayı verilen şirketlerin halka arz tarihleri ve şirketlerden gelen açıklamalara yönelik detaylı bilgiler ise başta finans haberleri olmak üzere birçok farklı platform üzerinden de duyurulmaktadır.

Halk arz sürecini tamamlayan her şirket için halka arz süresi ve tarihleri farklılık gösterecektir. Aracı kuruluş tarafından halka arz edilecek payların fiyatı hesaplanmaktadır. Borsa İstanbul (BIST) ve SPK tarafında fiyata herhangi bir müdahale uygulanmaz. Bu kapsamda halka arz en erken, fiyat tespit raporu ve izahnamesinin yayınlanmasını takip eden 3’üncü gün başlayacaktır.

Halka Arzdan Sonra Kaç Gün Sonra Borsada İşlem Görür?

2023 halka arz olacak şirketler başta olmak üzere, Türkiye’de piyasalarda mevcut uygulama tüm şirketler için aynıdır. Şirket tarafından aracı kuruluş yardımı ile halka arz izahnamesi onayı için SPK ve kota almak için BIST’e başvurular yapılır.

Başvuru sürecinin ardından herhangi bir engel bulunmayan şirketlerin hisseleri takip eden 5 gün içinde taslak izahname web sitesine yüklenmektedir. Bu sayede halka açılacak şirketler hakkında bilgiler yatırımcılar tarafından takip edilebilir. 2023 halka arz takvimi kapsamında her şirket için halka arz tarihleri farklılık gösterecektir. Bu nedenle piyasaları ve doğru kaynakları takip etmek önemlidir.

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


  Ziyaretçilerimize Özel
  470 TL Değerindeki
  Temel Analiz ve Teknik Analiz

  E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


  Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!