Küresel Piyasa

En İyi Çimento Hisseleri (2023)

cimento-hisseleri

En iyi çimento hisseleri 2023 yılında da Borsa İstanbul’un (BIST) yakından takip edilen hisseleri arasında yer alıyor. İnşaat sektörünün vazgeçilmez malzemelerinden olması ve inşaat faaliyetlerine her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulması bu hisselere karşı talebin de artmasını sağlıyor.
2022 yılına ilişkin önde gelen çimento şirketleri arasında bilançolarına göre en çok kazanan çimento hisselerinden bazıları şunlardır:

• Bursa Çimento (BUCİM)
• Afyon Çimento (AFYON)
• Nuh Çimento (NUHCM)
• Boğaziçi Beton Sanayi (BOBET)
• Konya Çimento (KONYA)
• Çimsa (CIMSA)

Açıklanan son verilere göre esas faaliyet kâr marjı en yüksek olan çimento şirketi Bursa Çimento (BUCİM) yüzde 25,74 oran ile ilk sırada yerini almayı başarıyor. En iyi çimento hisseleri her dönem için faaliyet başarısına göre farklılık göstereceği için anlık piyasa verilerinin takip edilmesi son derece önemlidir.

Bursa Çimento (BUCİM)

Borsadaki çimento hisseleri arasında esas faaliyet kar marjı en yüksek şirketlerden biri olan Borsa Çimento (BUCIM), çimento üretim ve satışında başarılı faaliyetleri ile sektörde de öne çıkmaktadır. 2022 yılına ait açıklanan verilere göre, esas faaliyet kar marjı en yüksek olan şirketlerden biri olarak %25,74 ile ilk sırada yer almaktadır.
İnşaat sektöründe yaşanan toparlanma ve artan ihtiyaç sonrasında ise çimento hisselerine karşı ciddi bir talep artışı oluşmuştur. Çimento ihracatında da güçlü bir artış yaşanması bu alanda yatırım fırsatlarının da ortaya çıkmasına neden oluyor. Güçlü pozisyon sunması nedeniyle BUCIM ise Borsa İstanbul’da (BIST) önde gelen çimento hisselerinden biri olmasını sağlıyor.

Afyon Çimento (AFYON)

BIST 100 çimento hisseleri arasında Afyon Çimento piyasa başarısıyla da son dönemde ilgi odağı olmuştur. 1954 yılında kurulan ve Afyonkarahisar’da bulunan tesislerinde çimento, klinker ve hazır beton üretimi gerçekleştiren Afyon Çimento, Borsa İstanbul’da da işlem görmektedir.
Üretim kapasitesi 1.3 milyon ton çimento ve 2.2 milyon ton klinker olan Afyon Çimento, kaliteli ürünlerini müşterileri ile buluşturarak sektörde önemli bir faaliyet göstermektedir. Hisse senetleri Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Afyon Çimento, şirketin sektör ve ekonomik durumuna göre birçok farklı faktör nedeniyle değişmektedir. Esas faaliyet kar marjına göre 2022 yılında %25,15 ile ilk 10 çimento şirketi arasında yer almıştır. En iyi çimento hisseleri arasında bu yönüyle de ilk sıralarda gelmektedir.

Nuh Çimento (NUHCM)

Nuh Çimento hisse Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören ve önde gelen çimento hisselerinden biridir. 1966 yılında kurulan şirketin merkezi İstanbul’da olmasına rağmen, Mersin, Kocaeli, Şanlıurfa ve Gaziantep’te tesisleri bulunmaktadır.
Şirketin genel görünümde piyasa hareketlerine bakıldığında ise esas faaliyet kar marjına göre %22,79 oranıyla ilk 3 çimento hissesi arasında yerini almayı başarmıştır. Gelecek dönemde de faaliyet alanları genişledikçe ve yeni şirket hedeflerinin de yakalanmasıyla yatırımcısına kazandırması muhtemeldir. Ancak mevcut piyasa riskleri ve belirsizlikler fiyatında olumsuz etki de yaratabilmektedir.

Boğaziçi Beton Sanayi (BOBET)

En iyi çimento hissesi olarak birçok yatırımcının yakın takibinde olan Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BOBET), hazır beton şirketleri arasında öne çıkmaktadır. 1969 yılında kurulan şirket, hazır beton, agrega, çimento ve su yalıtım malzemeleri üretiminde sektör için önemli bir rol üstlenmektedir.
Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmeye başladığı ilk günden itibaren beklentileri büyük oranda karşılayan BOBET, esas faaliyet kar marjına göre bakıldığında %14,98 ile 2022 yılında en iyi çimento hisseleri arasında ilk 4’ün içinde yer almayı başarmıştır. Gelecek dönem faaliyetleri ise yakından takip ediliyor.

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


    Ziyaretçilerimize Özel
    470 TL Değerindeki
    Temel Analiz ve Teknik Analiz

    E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


    Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!