Küresel Piyasa

En İyi Banka Hisseleri (2023)

en-iyi-banka-hisseleri

En çok kazandıran banka hisseleri her yıl borsa yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor. Borsa İstanbul’da (BOST) en fazla kâr eden şirketler arasında çok sık bankaların yer alması bu şirketlerin hisselerine karşı ilginin de artmasına neden olmaktadır. Bu kapsamda elde edilen son verilere göre geçtiğimi 2022 yılı için en kârlı banka hisseleri sıralaması da belli oldu.

2022 yılında güçlü performans göstererek piyasalarda en iyi banka hisseleri arasında yerini almayı başaran hisselerden bazıları kısaca şunlardır:

 • İş Bankası (ISCTR)
 • Yapı Kredi Bankası (YKBNK)
 • Vakıfbank (VAKBN)
 • Akbank (AKBNK)

En çok kazandıran 4 hissenin yanı sıra onları sırsıyla; Albakara Türk (ALBRK), Garanti BBVA (GARAN) ve Halkbank (HALKB) takip ediyor. En iyi banka hisseleri arasından gelecek dönemde aynı performansı gösterecek hisseleri bulmak zor olabilir. Bu nedenle anlı piyasa verilerinin ve sektör gelişmelerinin mutlaka yakından takip edilmesi gerekecektir.

İŞ Bankası (ISCTR)

Borsada banka hisseleri her zaman en kârlı yatırım araçları olarak görülmektedir. Ancak çeşitli bankacılık krizlerinin otaya çıkması bu karlılığın tam tersine dönüşmesine de neden olabilir. Bu nedenle yatırım öncesinde kâr zarar analizlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekecektir.

Geçtiğimiz 2022 yılında Borsa İstanbul’da (BIST) XBANK yıllık yüzde 213 oranında artış yaşadı. En büyük sıçrama ise İş Bankası C Grubu hisselerinde görüldü. ISCTR kodlu hissede bir yıllık işlem deminde %305 ile en çok kazandıran hisse belli oldu.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK)

Banka hisseleri yorumları arasında ve teknik analizlerinde de adına sık rastladığımız Yapı Kredi Bankası, Borsa İstanbul’da (BIST) YKBNK koduyla işlem görmeye devam ediyor. İş Bankası’nın ardından geçen yıl en çok kazandıran hisseler arasında yer almayı başaran YKBNK, yıllık bazda %252 artış ile her ne kadar haftalık ve aylık görünümde negatif getiri sunsa da iyi bir çıkış yakalamıştır.

Türkiye’de bankacılık sektörünün liderlerinden biri olan Yapı Kredi’nin Borsa İstanbul’daki hisselerinin görünümünde gelecek dönem performansı da merakla izlenmektedir. Yapı Kredi hisseleri, bankanın kar payı dağıtım politikası da dahil olmak üzere, şirketin yönetim stratejilerine ve gelecek planlarına bağlı olarak anlık değişim gösterebilir.

Vakıfbank (VAKBN)

En iyi BIST banka hisseleri arasında geçen yılın verilerine göre üçüncü sırada yer alan Vakıfbank (VAKBN), Türkiye’nin önde gelen kamu bankalarından biri olarak sektörde önemli bir yer almaktadır. %223 ile geçtiğimiz yılın en çok kazandıran banka hisselerinden biri olarak yatırımcıların yeni yılda da en çok takip edecekleri hisseler arasında yerini almıştır.

Türkiye’de önde gelen 3 kamu bankasından biri olan Vakıfbank, bankacılık sektöründe yürüttüğü stratejiler ve kamu bankası olmasının da avantajları ile gelecek dönemde de benzer bir performans izlemeyi hedeflemektedir. En iyi banka hisseleri arasında önemli bir sıralama alan Vakıfbank’ın yıl içindeki adımlarına göre kârlılığı da farlılık gösterecektir.

Akbank (AKBNK)

En ucuz banka hisseleri dışında daha çok kârlılık açısından hisseleri değerlendiren yatırımcılar Akbank ile ilk sıralarda karşılaşacaktır. Yıllık bazda incelendiğinde %178 getiri sağlayan AKBNK, Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören önde gelen banka hisseleri arasında yer almaktadır.

Bankacılık sektörünün önemli aktörlerinden biri olan Akbank, Borsa İstanbul’da göstermiş olduğu pozitif eğilim ile birçok yatırımcısının beklentisi de karşılamayı başarıyor. En iyi banka hisseleri arasında ilk dört içinde geçen yılın verilerine göre yer alan Akbank, geçtiğimiz yıllarda daha iyi performanslar göstermeyi başarmıştır. Gelecek dönem faaliyetleri ise yakından takip edilmeye devam edecek.

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


  Ziyaretçilerimize Özel
  470 TL Değerindeki
  Temel Analiz ve Teknik Analiz

  E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


  Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!