Küresel Piyasa

En Çok Temettü Veren Hisseler Hangileridir?

temettu-veren-hisseler

En iyi temettü hisseleri her yıl belirli dönemlerde yatırımcılarına verdiği temettüler ile yakın takibe alınmaktadır. Bilindiği üzere temettü, şirket tarafından hissedarlarına ortaklık payları oranında kâr dağıtmasıdır. Bu sayede kâr oranı yüksek şirketlerin hisselerine yatırım yaparak ekstra getiri elde edilmesi sağlanabilir.

Son yıllarda düzenli gelir elde etmek isteyen yatırımcıların da sıklıkla araştırdıkları temettü veren hisseler, farklı oranlarda kâr elde ettikleri için oranlar da değişmektedir. En çok temettü veren hisseler arasında popüler şirketlerden bazıları kısaca şunlardır:

 • Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası (EREGL)
 • İskenderun Demir ve Çelik Fabrikası (ISDMR)
 • Vestel (VESTL)
 • Türk Telekom (TTKOM)

BIST 100 endeksinde işlem gören 100 şirketin 25’i önceki yıl itibariyle temettü paylaşımında bulunmadı. Kalan 75 şirket ise temettü verimlilik oranları ile yakından takip ediliyor.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası (EREGL)

En yüksek temettü vere hisseler arasında son yılların popüler şirketlerinden biri Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası olmayı başarmıştır. EREGL koduyla Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası, son hisse başına cazip temettü getirisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

BIST 100 endeksinde işlem gören 100 şirket içinde temettü verimlilik oranlarına göre ilk 10’da yer alan EREGL, yüzde temettü verim oranı %9,74 olarak öne çıkmaktadır. Son yıllarda temettü ödemeleri ile yatırımcıların ilgisini çeken EREGL, elde ettiği karlılık oranlarına göre pay sahiplerine farklı oranlarda ödemeler gerçekleştirmektedir.

İskenderun Demir Çelik (ISDMR)

Her yıl temettü veren hisseler arasında IDMR ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’nin önde eğlen demir – çelik üreticilerinden olan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş., yıllık olarak temettü ödemeleri gerçekleştirmektedir. Geçmiş yılların verilerine bakıldığında 2020’de brüt %4, net %3,4 oranında temettü dağıtımı görülmektedir.

En son verilere göre temettü dağıtımında BIST 100’de ikinci sırada yer alan ISDMR, yüzde temettü verim oranına göre %8,2 ile ilk sıralarda yerini almayı başarmıştır. Bu kapsamda en çok temettü veren hisseler arasında da yatırımcıların son yıllarda en çok yakından takip ettiği hisseler arasında kendine yer bulmuştur.

Vestel (VESTL)

Vestel temettü geçmişi ile son dönemde ilgi odağı olan hisse senetleri arasında yer almaktadır. Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye’de önde gelen elektronik şirketlerinden biri olarak kârlılık oranları da son derece yüksektir. Bu sayede yatırımcısına da cazip oranlarda temettü verimi gerçekleştirebiliyor.

Son yıllarda piyasalarda olumsuz etki yaratan enflasyonist ortamda bile kârlılıkları öne çıkan şirketlerden biri olan Vestel, yüzde temettü verim oranına göre %8,14 ile üçüncü sırada kendine yer bulmuştur. Şirketin gelecek dönemde atacağı adımlar ve yeni stratejiler ise kârını artırmasına ve bu sayede daha yüksek temettü dağıtımı gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

Türk Telekom (TTKOM)

Düzenli temettü veren hisseler arasında yer alan Türk Telekom, son olaylar sonrasında ve likidete ve yatırım gereksinimleri ile küresel veya yurt içi makro belirsizlikler nedeniyle, finansal piyasalarda da olası dalgalanmalar dikkate alınarak, 2022 yılı net kârından temettü dağıtmama kararı teklifinde bulunmaya karar vermiştir.

Önceki temettü dağıtımlarında öne çıkmayı başaran Türk Telekom, TTKOM koduyla Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmeye devam ediyor. Son dönemde finans piyasalarında yaşanan olumsuzluklar nedeniyle en çok temettü veren hisseler tarafından da yeni dönemde temettü vermeme kararları alınmaya devam ediyor. Gelecek dönemde Türk Telekom tarafından temettü konusunda nasıl bir strateji izleneceği ise yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan blog yazımız yıllar içerisinde ortaya çıkan bilgiler ışığında hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımlarınızı yaparken bir uzmandan birebir danışmanlık almanızı öneririz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


  Ziyaretçilerimize Özel
  470 TL Değerindeki
  Temel Analiz ve Teknik Analiz

  E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


  Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!