Forex Sözlüğü

Çift Dip Formasyonu Nedir? Çift Dip Formasyonu Kuralları Nedir?

cift-dip-formasyonu

W formasyonu olarak da bilinen çift dip formasyonu, fiyatların dip yaptığı seviyelerinden oluşmaktadır. Oluşum kuralları ise temelde çift tepe formasyonu ile aynıdır. Birinci dip noktasında işlem hacmi en yüksek seviyesinde olmaktadır. Birinci dipte gelen alışlar sonrasında piyasada yükseliş yaşanır ancak bu yükseliş sırasında işlem hacmi daralmaya devam edecektir.

İkinci dibin en alt seviyesinden itibaren hacim, fiyatlar birlikte tekrar yükselmeye başlar Genelde ikinci dip birinci dibin biraz üzerinde seyretmektedir. İkinci dip bu formasyonda birinci dibe göre daha yumuşak fiyat hareketleriyle oluşmaktadır. Çift dip formasyonu en basit haliyle ikili tepe formasyonunun tersi niteliğindendir.

İkili Dip Formasyon Hedefi Nedir?

W formasyonu hedefi temelde ikinci dipten dönen fiyatlar direnç seviyesini geçerken işlem hacminin de yükselmesi olarak ifade edilmektedir. İkili tepe formasyonu, teknik analiz yapılırken direncin ya da desteğin iki defa test edilmesi ve sonucunda başlangıç noktasına geri döndüğü analiz yöntemi olarak da tanımlanabilir. W harfine benzer şekil oluşturması nedeniyle W formasyonu olarak da bilinmektedir.

Mevcut trend hakkında bir fikir sahibi olmak için çift dip formasyonunun özelliklerinin iyi bilinmesi buna göre bir pozisyon alınması gerekecektir. İkili tepe formasyonunu tam tersi olan dip formasyonu, düşüş trendinin sonunda görülmektedir. Hacim miktarı ise birinci dip oluşurken yüksektir. Burada yapılan tepki alımları ise hacmin daha düşük kalmasını sağlar.

İkili Tepe Formasyonu Sonrası Ne Olur?

W formasyonu sonrası genelde düşüş trendinin sonu ve yükseliş trendinin başlangıcı ifade edilmektedir. Çift dip formasyonu tamamlandıktan sonra genelde bir dönüş sinyali kabul edilmektedir. Yatırımcılar arasında potansiyel olarak alımlar yapılır. Formasyonun tamamlanmasının ardından fiyatın yukarı doğru bir hareket yapması beklenmektedir. Ancak diğer tüm formasyonlarda olduğu gibi fiyatın nasıl hareket edeceği konusunda kesin bir yargıda bulunmak imkansızdır.

Yatırım yapacak kişilerin bu formasyonları ve teknik analizleri doğru bir şekilde yapsalar bile kesin sonuca ulaşmak mümkün değildir. Bunun için piyasa gelişmelerinin de takip edilmesi gerekir. Formasyonun doğrulanması için diğer teknik analiz araçları ve göstergelerin kullanılması gerekecektir. Hacim analizi, diğer grafik desenleri ve trend çizgileri gibi araçlar, çift dip formasyonunun doğrulanmasına yardımcı olmaktadır. Çift dip formasyonu hazırlanması için teknik bilgi ve deneyim gerekmektedir.

cift-dip-formasyonıu

Çift Dip Formasyonu Kuralları Nelerdir?

İkili dip formasyonu hedefi ve kuralları temelde çift tepe formasyonu ile aynıdır. Çift dip formasyonu ya da bilinen diğer adıyla W formasyonu oluşumunun temel özellikleri ve kuralları ise şunlardır:

 • Çift tepe formasyonunun tam tersidir.
 • Çoğu zaman yükselişi ifade eder.
 • İkinci dip noktası birinci noktadan genelde daha aşağıda oluşur.
 • Hacimle desteklenirse yükselişim geleceği düşünülür.
 • İkili dip desteni tamamlandığında artık söz konusu varlıkta düşüşün tamamlandığı ve düzeltmek için güçlü bir yükselişin ortaya çıktığı görülür.
 • W şeklinde bir desene sahiptir.

Çift dip formasyonu oluşurken bunlara benzer daha birçok kuralın oluşması gerekecektir. Tipik olarak bu artışlar desendeki iki yukarı yönlü fiyat hareketi sırasında ortaya çıkmaktadır.

Çift Dip Formasyonu Nasıl Çizilir?

2 li tepe formasyonu sonrası ya da çift dip formasyonu sonrasında doğru sonuçlara ulaşmak için grafiğin düzgün şekilde ve profesyonel teknik araçlar kullanılarak çizilmesi gerekecektir. Kurallar uygun şekilde W formunda bir ikili dip oluşması durumunda bu grafik çizilebilir.

Grafik üzerinde fiyat hareketlerinin belirli bir deseni gösterdiği durumlarda bu grafik çizilebilir. Grafik çizilmesi son derece teknik ve uzmanlık gerektiren bir iş olduğu için çift dip formasyonu için uygun ortam oluştuğunda dip noktalar belirlenerek işlem yapılır.

cift-dip-formasyonu

Çift Dip ve İkili Tepe Formasyonu Farkları Nelerdir?

2 li dip formasyonu ile ikili tepe formasyonu birbiri ile benzer olsa da bazı ufak farklara sahiptir. Temel farkı ise yöndür. İkili dip formasyonu düşüş trendinin sonu ve yükseliş trendinin başlangıcını ifade eder. İkili tepe formasyonu ise yükseliş trendinin sonunu ve düşüş trendinin başlangıcını göstermektedir.

İkili dip formasyonda aşağı noktada W formunda tepecikler oluşurken, ikili tepe formasyonu M formunda ve yukarı seviyelerinden oluşmaktadır. Desen ve yön farkının yanı sıra çift dip formasyonu ile ikili tepe formasyonu arasında çeşitli teknik farklar da ortaya çıkacaktır.

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


  Ziyaretçilerimize Özel
  470 TL Değerindeki
  Temel Analiz ve Teknik Analiz

  E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


  Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!