Küresel Piyasa

2023 Türkiye Asgari Ücret Belli Oldu Mu?

turkiye-asgari-ucret

Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar? (2022)

17.12.2021 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan 16.12.2021 tarih ve 2021/1 sayılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararıyla, bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücret 166,80 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, milli seviyede tek asgari ücret belirlemiştir. Dolayısıyla yukarıda belirtilen asgari ücret tutarları, yaşa bakılmaksızın bütün çalışanlar için uygulanacaktır.

Yıl içerisindeki değişiklikten önce net asgari ücret 4.253,40 lirayken yıl içerisindeki zamla beraber asgari ücret seneyi 5.500 lira net olarak tamamlamıştır. Bu değişimin nedeni ülkedeki ekonomik sıkıntılar ve ekonomiye olan güven duygusunun azalması şeklinde özetlenebilir. Alım gücünün günden güne düşmesinin önüne geçmek için yapılan zam aslında tam tersi bir şekilde alım gücünün daha da düşmesine sebep olmuştur.

2023 Yılında Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’ un katılımıyla yaptığı açıklama ile 2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücreti kamuoyuna duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücreti belirlerken hem geçmiş kayıpları telafi edecek hem de gelecek yıla dair enflasyon öngörüsünü destekleyecek bir yaklaşım benimsediklerine vurgu yaparak, “Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak, tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. Ülkemizde her kesim gibi işçilerimizin, emekçilerimizin, çalışanlarımızın gelir ve refah seviyesini artırmış bir yönetim olarak bundan sonra da hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz. Bu süreçte gerek değerli bakanıma, TİSK Başkanımıza bu süreci hassasiyetle sürdürdükleri için teşekkür ediyorum. 2023 yılında uygulanacak net asgari ücret için 8 bin 500 lira olarak mutabık kaldık” açıklamasını yaptı.

Konu hakkındaki basın toplantısını izlemek için : https://youtu.be/t8rV-7mnKxw

2023 Asgari Ücret Hakkında Kim Neler Dedi?

 • İYİ Parti: Asgari ücretin 9 bin 600 lira olması gerekir. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da geçtiğimiz hafta asgari ücret beklentilerini açıkladı. Zorlu, partilerinin ekonomi kurmaylarının Başkanlık Divanı’na İYİ Partinin asgari ücret konusundaki görüşlerini getirdiklerini ve konunun Genel Başkan Akşener’in başkanlığında üyelerce değerlendirildiğini ifade etti.
 • Türk-İş masaya 7 bin 785 lira ile oturdu. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücre müzakereleri başlamadan önce yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili, “Biz masaya 5 bin 500 lira ile oturmayacağız, açlık sınırı olan rakamla (7 bin 785 lira) oturacağız. Onun üzerinde işveren ve hükümet ne rakam getirecek görelim. Katılmadığımız bir rakam olursa o masada olmayız, bunu da imzalamayız.” demişti. Türkiye’de çalışanların yaklaşık 8 milyonunun asgari ücretle geçindiğini belirten Atalay, “Bununla övünmek mümkün değil. Asgari ücret, geçim ücreti oldu, çalışanları bu sarmaldan çıkartmak lazım.” ifadelerini kullandı.

 • DİSK’in asgari ücret talebi 13 bin 200 lira. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2023 yılına ilişkin asgari ücret talebini 13 bin 200 lira olarak açıkladı. Asgari ücretin ortalama ücret olduğu gerçeğinin unutulmamasını isteyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu,”Gerek yüksek enflasyon, gerek yoksulluk sınırı, gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında asgari ücret en az net 13 bin 200 lira olmalıdır.” dedi.

Bilmeyenler İçin Asgari Ücret Nedir?

Asgari ücret, bir ülkede bir işyerinde çalışan bir işçinin ayda en az alması gereken ücret miktarıdır. Bu miktar, çalışanın işyerinin yerine, sektörüne, mesleki düzeyine ve diğer faktörlere göre değişebilir. Asgari ücret, bir ülkede belirlenen sosyal adalet ve işçi haklarının korunması amacıyla belirlenir ve yasal olarak zorunlu hale getirilir.

Türkiye’de Asgari Ücret Kime Verilir?

Türkiye’de asgari ücret, bir işyerinde çalışan işçilere verilir. Asgari ücret, ülkede yasal olarak belirlenen bir miktar olup, Türkiye İş Kanunu’na göre işyeri sahiplerinin çalıştırdığı tüm işçilere verilmesi zorunludur. Bu, işyerinde çalışan tüm işçilere, yasal olarak belirlenen miktarda ücret ödenmesini gerektirir. Türkiye’de asgari ücret, yıllık olarak belirlenen bir miktar olup, her yıl ilgili resmi makamlar tarafından belirlenir ve yürürlüğe girer.

 

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


  Ziyaretçilerimize Özel
  470 TL Değerindeki
  Temel Analiz ve Teknik Analiz

  E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


  Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!