Küresel Piyasa

2023 Norveç Asgari Ücret Belli Oldu Mu?

norvec-asgari-ucret

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? (2022)

Dünyada en yüksek asgari ücrete ve yaşam standartlarına sahip ülkelerden birisi olan Norveç’te resmi bir asgari ücret bulunmamaktadır. Yerel yönetimler tarafından sağlanan ulusal ölçek, işe başlayan vasıflı çalışanların maaş miktarını belirlemekte kullanılmaktadır. Aynı zamanda bazı sektörlerden dolayı toplu sözleşmelerin sağlanması için asgari ücret uygulaması getirilmiş durumdadır.

Norveç’te Asgari Ücreti Ne Kadar?

Haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçi Ocak 2022 itibariyle aylık brüt maaşı, vergi kesintisi öncesinde 35.000 NOK olarak belirlenmiştir. Bu tutar Euro´ya çevrildiğinde ise Norveç´te aylık asgari ücret 3.500 Euro´ya denk gelmektedir. 2022 yılında vasıflı ve vasıfsız olarak saatlik belirlenen ücretlerin mesleklerdeki tutarları şu şekildedir;

 • İnşaat sektöründe çalışan vasıflı bir işçinin saatlik ücreti 220 NOK, vasıfsız işçinin saatlik ücreti ise 200 NOK,18 yaş altı çalışanlar için 130 NOK´tur.
 • Hizmet sektöründe (otel,restoran) çalışan kişilerin saatlik ücreti 175 NOK, 18 yaş altı çalışanlar için ise 120 NOK´tur.

2023 Yılında Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Belirli sektörlerde yasal bir asgari ücret oluşturan toplu sözleşmelerin yaygınlaştırılması, Norveç´te alınan açık işgücü piyasasına karşı alınan önemli bir önlemdir. Belirli bir asgari ücret olmaması da iş istihdamını arttırmak için bir yöntem olarak görülmektedir. Norveç´in 2023 asgari ücret miktarını diğer ülkelerle  karşılaştırarak tahmini olarak düşünebiliriz.

Norveç’teki Asgari Ücret Diğer Avrupa Ülkelerdeki Asgari Ücretle Nasıl Karşılaştırılır?

1 Norveç Kronu yaklaşık 0,1 Euro´ya denk gelmektedir, tabii bunun yanında günden güne değişebilmekte olan pariteyi de baz alarak yorumlamalıyız. Norveç dışında bulunan diğer Avrupa Birliği ülkeleri için örnek verirsek; Almanya´da saatlik asgari ücret 2022 itibariyle 9,82 Euro, Fransa´da ise bu miktarın 10,57 Euro olduğu göz önüne alınarak Norveç´teki saatlik 200 NOK yaklaşık 20 Euro´ya tekabül etmektedir kısacası Norveç´in ortalama asgari ücretinin bu ülkelerden iki kat fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilgilerin yanında Norveç´te yaşayan asgari ücretli bir çalışanın Almanya ve Fransa´da asgari ücretle çalışan kişilerle yaşam standartlarını kıyaslamadan önce bu ülkelerdeki alım gücünü de değerlendirmeliyiz

Norveç´te 2023 Yılı Vize Ücretleri Ne Kadardır?
Norveç vize sürecinin sonuçlanma süresi 10-15 iş günü arasında olmaktadır. Gerekli evraklar dahilinde bu sürecin uzaması mümkündür. Norveç´in kısa süreli vizelerinin konsolosluk harç ücretleri 80 Euro´dur. Norveç vizesine başvuru için müracaat edeceğiniz yerler, Ankara Norveç Büyükelçiliği ve İstanbul Macaristan Konsolosluğudur.

Norveç’te Yaşam Standartları Nasıldır?

Norveç yaşam standartları diğer Avrupa ülkelerine göre daha üst seviyededir. Ülkede ev kiralamk isteyen bir bireyin Oslo´da 1 odalı. apartman dairesinin aylık ücreti 11.240 Kronudur. Bir kişinin kira ücreti dışındaki masrafları da ortalama 11.233 Norveç Kronudur. Sağlık sektöründe ise Norveç vatandaşları ücretsiz sağlık hizmeti alabilmek için sağlık kartına yıllık 2ç040 Norveç Kronu ödemektedir. Temel hizmetler için gelir fiyatlarından yola çıkarak düşünürsek Norveç´te yaşayan bireylerin yaşamlarını rahatça sürdürme fırsatları bulunmaktadır. Yaşam kişiler için zorlayıcı olmadan devam ettirebilecekleri standartlarla gerçekleşmektedir.

Norveç’te Temel Gıdaların Market Tutarları Ne Kadardır?

 • Bir somun ekmek (250 gr) = 1.335€
 • Bir düzine yumurta = 3.7€
 • Bir kilo tavuk kanadı = 12.15€
 • 1 kilogram elma = 2.79€
 • Bir litre süt = 1.8€
 • 1 kilo yerli peynir = 10.53€
 • 1 kilo marul = 2.04€
 • 1 kilo soğan = 2.16€
 • 1 Kilogram patates = 2€
 • 1 Kg domates = 3.33€
 • 1 Kg portakal = 2.51€
 • 1 Kg muz = 2.36€

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


  Ziyaretçilerimize Özel
  470 TL Değerindeki
  Temel Analiz ve Teknik Analiz

  E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


  Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!