Küresel Piyasa

2023 Kuveyt Asgari Ücret Belli Oldu Mu?

kuveyt-asgari-ucret

Kuveyt’te Asgari Ücret Ne Kadar? (2022)

Arap Yarımadası’nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan Kuveyt Devleti, agari ücret oranlarıyla merak ediliyor. Hükümet tarafından zorunlu tutulan belirli bir asgari ücret oranına sahip olan ülkede, hiçbir işçiye asgari ücret oranından az ödeme yapılmamaktadır. Peki, 2022 yılında Kuveyt’te asgari ücret ne kadar? Kuveyt Devleti’nde asgari ücret ne kadar? Detaylar haberimizde…

Kuveyt Devleti’nde Asgari Ücret Ne Kadar?

Kuveyt Devleti, çalışanlarına en az asgari ücret tutarında ödeme yapmak zorundadır. Kuveyt’te Asgari Ücreti ödemeyen işverenler Kuveyt Devleti tarafından cezalandırılmaktadır. Ülkede asgari ücret oranları, tamamen işveren ve sendikalar tarafından oluşturulan komisyonlar aracılığıyla belirlenmektedir. Kuveyt’te 2022 yılı itibarıyla en düşük (asgari) verilen maaş 230 Kuveyt Dinarı seviyesindedir. Bu ücret 710 Dolar ve aynı zamanda 6 bin 200 Türk Lirası’na tekabül etmektedir.

Kuveyt Devleti’nde asgari ücret ile çalışan kişiler, genellikle altyapı projelerinde görev almaktadır. Aynı zamanda ulaşım ve turizm personelleri de sıklıkla yabancı işçilerin bulunduğu alanlardır.

Kuveyt Devleti’nde Gıdalar Ne Kadar?

Kuveyt’te market fiyatları Türkiye’ye kıyasla çok daha yüksektir. Kuveyt Devleti’nde süpermarket fiyatları şu şekilde örneklenebilir:

 • Şişe veya karton süt (1 litre): 12 TRY (0.43 KWD)
 • Popüler sarı peynir (1 kg): 38 TRY (1.40 KWD)
 • Bilinen bir markadan bir şişe bira: 20 TRY (0.73 KWD)
 • Bir sosis veya soğuk et (1 kg): 162 TRY (5.80 KWD)
 • Orta sınıf şarap (bir şişe): 28 TRY (1.00 KWD)

2021 Yılında Kuveyt’te Ne Kadardı?

Kuveyt Devlet’inde kesin olarak belirlenmiş bir asgari ücret oranı bulunmamaktadır. İncelenen verilere göre, 2021 yılında ödenen en düşük asgari ücret miktarı 200 Kuveyt Dinar’ıdır. Tüm bilgilerin ışığında, Kuveyt Devleti’ni özel kılan ve diğer ülkelerden ayıran en önemli detayın en değerli para birimine sahip olması diyebiliriz.

Kuveyt’in Para Birimi Neden Bu Kadar Değerlidir?

Kuveyt Devleti’nin resmi para birimi Kuveyt Dinarı’dır. Bu para birimi 1961 yılında Kuveyt Merkez Bankası tarafından dağıtılan ve dünyada en çok değer gören para birimidir. Kuveyt Dinarının bu kadar değerli olmasının başlıca sebebi zengin petrol rezervleri ve satış talepleridir. Petrol zengini olan ülke kaynaklarını satarken satın alanlara Kuveyt Dinarı ile alışverişi zorunlu kılmıştır. Bu sayede ülkeye sürekli döviz giriyor ve kendi ülke para birimi ülke dışına çıkmıyordur. Bu da Kuveyt Dinarı’nı dünyanın en değerli para birimi yapıyor.

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


  Ziyaretçilerimize Özel
  470 TL Değerindeki
  Temel Analiz ve Teknik Analiz

  E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


  Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!