Küresel Piyasa

2023 İsveç Asgari Ücret Belli Oldu Mu?

isvec-ulkesi

İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? (2023)

Avrupa ülkelerinin asgari ücret oranları ülkemiz vatandaşları tarafından sıklıkla merak ediliyor. Avrupa’nın İskandinav yarımadasında yer alan İsveç, Finlandiya ve Norveç gibi güçlü komşulara sahip. Bu nedenle göç etmek isteyen kişiler tarafından yaşam standartları sürekli araştırılıyor. Peki, yaklaşık 10 milyonu aşkın nüfusa sahip olan İsveç’te asgari ücret ne kadar? 2023 yılında İsveç asgari ücret ne kadar oldu? 

1995 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan İsveç, ekonomik anlamda öne çıkıyor ve göç etmek isteyen bireylerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Orta çağdan bu yana bağımsız ülkeler konumunda olan İsveç, yüksek yaşam standartlarıyla biliniyor. İsveç, vatandaşlarına asgari ücret bakımından pek çok ülkeye nazaran çok daha yüksek ücretler sunuyor.

İsveç’te Asgari Ücret Oranları Ne Durumda?

İsveç’te çalışan bir birey ortalama 45.200 kron kazanmaktadır. Yüksek yaşam standartlarıyla öne çıkan İsveç’te düşük ücretle çalışanların oranı yüzde 10’a denk gelmektedir. Türkiye’ye nazaran İsveç’te belirli bir asgari ücret bulunmamaktadır. Bu durumun yanı sıra İsveç’te hiçbir işveren, personellerini düşük ücretlere çalıştırmıyor. 2022 yılında açıklanan verilere göre, İsveç’te asgari ücret vergiler dahil olmak üzere 24. 188 kron olarak belirlenmiştir.

İsveç’te Çalışma Şartları Nasıldır?

İsveç’te kadınların çalışma saatleri, erkeklerin çalışma saatlerine göre çok daha azdır. Bu durumun bir sonucu olarak kadın çalışanlar yüzde 11 oranda daha az maaş almaktadır.

İsveç’te Yaşam Şartları Nasıldır?

İsveç’te refah seviyesi yüksektir ve ülke vatandaşlarının yaşam standartları oldukça iyi durumdadır.

İsveç’te Ev Kiraları Ne Kadar?

İsveç’te ev kiraları genellikle çalışan bireylerin maaşlarına oranla düşüktür. Örnek vermek gerekirse, şehir merkezinde tutabileceğiniz stüdyo bir dairenin kirası 7.500 İsveç kronuna tekabül eder.

İsveç’te Akaryakıt Fiyatları Nasıldır?

İsveç’te benzinin litresi 15 krona denk düşer.

İsveç’te Benzin Fiyatları Nasıldır?

İsveç’te 1 litre benzin fiyatı ortalama 15 İsveç kronu’na denk gelmektedir.

İsveç’te Araba Fiyatları Nasıldır?

İsveç’te ikinci el araba fiyatları modeline göre değişmekle birlikte, 5 bin ile 80 bin İsveç kronu arasında değişmektedir.

İskandinavya’nın İncisi olarak tabir edilen İsveç’te 2023 asgari ücret tarifesi açıklandığında haberimizde paylaşılacaktır.

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


    Ziyaretçilerimize Özel
    470 TL Değerindeki
    Temel Analiz ve Teknik Analiz

    E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


    Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!