Küresel Piyasa

2023 Fransa Asgari Ücret Belli Oldu Mu?

fransa-asgari-ucret

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar? (2022)

Avrupa’nın gözde ülkesi Fransa asgari ücret oranlarıyla merak ediliyor. Her yıl enflasyon oranları dikkate alınarak düzenlenen asgari ücret oranları, göç edecek vatandaşlar tarafından sürekli araştırılıyor. Fransa İstatistik Enstitüsü (INSEE) tarafından 14 Aralık’ta yayımlanan rapora göre, 2022 yılında gerekli oranlar baz alınarak bir ücret belirlendi. Peki, Fransa’da asgari ücret ne kadar? 2022 yılında Fransa’da asgari ücret ne kadar oldu? Detaylar haberimizde…

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Fransa hükümeti yeni yılda Fransa saatlik asgari ücretini 10.57 € olarak belirdi. Fransa hükümeti 2022 yılında asgari ücret tutarını bir önceki yıla göre, yüzde 3 oranında zam yaparak bin 603 euroya yükseltti. Yeni yılda dikkat çeken asgari ücret oranlarıyla dikkat çeken ülke, brüt asgari ücretin en yüksek olduğu ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Geçtiğimiz sene Fransa’da ödenen asgari ücret miktarının bin 555 euro olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Önemli Bilgi: Fransa’da 17 yaşının altında bulunan ve 6 aydan daha az çalışma tecrübesine sahip olan kişiler, 17 yaşını doldurana kadar asgari ücretin yüzde 80’inden yararlanabiliyor. 17 yaşını doldurduktan sonra 18 yaşına gelene kadar ise, asgari ücretin yüzde 90’ı oranında maaş alıyorlar. Fransa’da açıklanan işsizlik oranı ise yüzde 9.3’tür.

Fransa’da Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Bildiğiniz gibi Fransa’da yaşamak pek çok kişinin hayallerini süslüyor. Özellikle Türk lirasının dolar ve euro ile kıyaslanması, göç etmek isteyen vatandaşları cezbediyor. Fransa’da yaşarken döviz kazanan kişiler, giderlerine göre daha kolay bir hayat yaşayabiliyor.

Fransa’ya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Türk vatandaşları için, Fransa veya Schengen ülkeri için, kısa süreli vize ücreti, geçerlilik süresine bağlı olmaksızın, 80 avro’dur. Fransa’da kalmaya yönelik uzun süreli vizelerin ücreti ise 99 avro’dur.

Fransa Vize’si İçin Nereye Başvurmalıyım?

Türkiye’de yapılan vize başvuruları Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği vize bölümü tarafından incelenmektedir. Bilgilenmek, dosyanızı hazırlamak ve teslim etmek hatta başvurunuzu takip etmek için, Fransa’ya vize başvurularının resmi internet adresine France-visas bağlanabilirsiniz.

Fransa’da Ortalama Maaşlar Ne Kadardır?

Fransa’daki sektör bazlı ortalama maaşları sizler için derledik. Aşağıdaki tablodan ortalama maaş ücretlerini gözlemleyebilirsiniz. Fransa hakkında merak ettiğiniz ne varsa bize ulaşabilir ve iletebilirsiniz. Sizin için merak ettiğiniz konuları da inceleyebiliriz.

fransa-asgari-ucret

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


    Ziyaretçilerimize Özel
    470 TL Değerindeki
    Temel Analiz ve Teknik Analiz

    E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


    Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!