Küresel Piyasa

2023 Amerika Asgari Ücret Belli Oldu Mu?

Amerika-Caddesi

AMERİKA’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR? (2023)

2023 Amerika’da asgari ücret ne kadar olacak? Amerika’daki asgari ücret neye göre belirleniyor?

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar? (Saatlik, Günlük, Haftalık, Aylık)

Amerika, yönetimsel olarak incelendiğinde eyaletlere ayrılarak yönetilen bir ülkedir. Bu yüzden net olarak bir asgari ücret belirtmek mümkün değildir. Her eyaletin asgari maaş ücreti birbirinden farklı olabilmektedir. Türkiye’den farklı olarak ABD’de maaşlar saatlik olarak belirlenmektedir. Alınan ücret ise, personelin yaptığı işe ve sözleşmeli türüne göre farklılıklar göstermektedir.

Amerika’da asgari ücret aylık olarak 1.200 ABD doları ile 2.400 ABD doları arasında değişir. ABD’de asgari ücret saatlik olarak 7,25 USD olarak hesaplanırken, sözleşmeli işçiler için 15 ABD doları olarak belirlenir.

2021 Yılında Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadardı?

2021 yılında asgari ücret oranıyla öne çıkan ABD, pek çok ülkeden iş göçü alarak popülerliğini korudu. ABD’nin asgari ücret oranı, en sık göç alan ülke konumunda olmasının da nedeni olarak görülmektedir. Amerika’da her vatandaşın eşit sayılması da en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle ülkede yaşam standartları, diğer ülkelere kıyasla oldukça iyi seviyededir. Amerika’da asgari ücret diğer ülkelere kıyasla oldukça yüksek bir seviyededir. Bu sebeple ülkede asgari ücret ile geçinen vatandaşlara oldukça kaliteli bir yaşam sürebilmektedir.

Geçtiğimiz sene Amerika’da asgari ücret saatlik 7.25 dolar seviyesinde hesaplanmaktaydı. Bu oran ile Amerika’da aylık asgari ücret 1500 dolar olarak öne çıkıyordu. Bu arada asgari ücretin 1500 dolar olarak belirlenmesi, günde 8 saat ve haftada 6 gün çalışma prensibine göre hesaplanarak elde edilir.

Yorum Yaz

Epostanız paylaşılmayacaktır.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Devamını Oku


    Ziyaretçilerimize Özel
    470 TL Değerindeki
    Temel Analiz ve Teknik Analiz

    E-Kitabı Ücretsiz! 🎯


    Formu Doldurun E-Kitap Mail Adresinize Gelsin!